15 czerwca b.r. w sali koncertowej Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej miało miejsce uroczyste podsumowanie dwuletniego projektu unijnego realizowanego w Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych „Gotowanie kluczem do sukcesu – praktyki we Włoszech”. Pani Dyrektor Jolanta Wikło uroczyście przywitała przybyłych gości, a wśród nich: dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, pana Tomasza Kowalika, zastępcę dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, panią Bożenę Graboń, zastępcę dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty, pana Janusza Kapsa, inspektora Miejskiego Zarządu Oświaty, pana Aleksandra Pietrzaka, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i rodziców uczestników projektu. Na scenie, obok pięknej scenografii i strojów występujących uczniów, królowała włoska kuchnia i sztuka. Młodzież uczestnicząca w projekcie przedstawiła osadzony we włoskich realiach program artystyczny. Nauczyciele języka polskiego i historii wprowadzili widownię w świat włoskiego malarstwa i tradycji. Na scenie można było również podziwiać występ śpiewaków operowych. Nauczyciele realizujący projekt podsumowali przebieg praktyk i wręczyli uczestnikom certyfikaty ukończenia projektu. Beneficjentami projektu „Gotowanie kluczem do sukcesu”byli uczniowie z klasy drugiej technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. 36 uczestników projektu odbyło czterotygodniowe praktyki zawodowe w renomowanych restauracjach w Rimini we Włoszech. Partnerem projektu była organizacja Sistema Turismo, która promuje, organizuje i zarządza zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz programami edukacyjnymi. Całkowity budżet projektu wynosił 96456,00€. Projekt finansowany był z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki szkoleniu za granicą uczniowie mieli szansę zapoznać się z metodami i technikami sporządzania potraw i napojów kuchni włoskiej.Była to również okazja do poznania włoskiej kultury, a także do poszerzenia kompetencji językowych, ze szczególnym uwzględnieniem języka zawodowego. Sukcesem nauczycieli stanowiących zespół projektowy jest fakt, że w szkole od stycznia realizowany jest kolejny unijny projekt.: „Gotowanie kluczem do sukcesu – praktyki w Hiszpanii”. Tym razem młodzież odbędzie praktyki w Maladze w Hiszpanii.
Reżyserem tej pięknej uroczystości była nauczycielka języka polskiego, pani Ewelina Kaps.
Na stronie internetowej Radia Bielsko,Miejskiego Zarządu Oświaty oraz portalu bielsko.info można przeczytać relacje z wydarzenia. Linki znajdują się poniżej.
Opracował: zespół projektowy: Beata Pieńkowska, Agnieszka Tarędź, Sabina Frycz, Renata Zyzańska.