W zimową środę, 19 grudnia, grupa 50-ciu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, udała się już po raz drugi w przedświąteczną podróż do Austrii.

Spacer po świątecznym Wiedniu pozwolił nam zachwycać się przepięknie przystrojonym miastem, które zamienione zostało w baśniowe miejsce pełne pięknych iluminacji świetlnych, choinek i świątecznych jarmarków. Przy pięknej zimowej pogodzie, spacerowaliśmy rozświetlonymi uliczkami podziwiając między innymi – dumę wiedeńczyków – Katedrę świętego Szczepana, czy niebywałą atrakcję Wiednia Hundertwasserhaus (Dom Hundertwassera). Jest to kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse, jedno z dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, właściwie Friedensreicha Stowassera – austriackiego malarza, grafika rzeźbiarza, performera i wielkiego aktywisty na rzecz ochrony środowiska. Dom ten zaskakuje swoją formą i kolorami.

Oddany do użytku 1 marca 1986 budynek mieści 50 mieszkań (o powierzchni od 30 do 150 m²), cztery restauracje, jedną praktykę lekarską oraz 16 prywatnych i 3 publiczne tarasy. Znajduje się w nim także ok. 250 drzew i krzewów. Całkowita powierzchnia użytkowa wybudowanego kosztem ok. 6 milionów  euro budynku wynosi 3550 m². (źródło: Wikipedia)

Po intensywnym zwiedzaniu, wczesnym popołudniem, gdy zmrok zaczął delikatnie spowijać Wiedeń, udaliśmy się na najsłynniejszy jarmark świąteczny Europy – Weihnachtsmarkt. Jarmark pełen zapachów, wyrobów cukierniczych, rękodzieła i cudów świątecznych zachwycił wszystkich odwiedzających. Z uśmiechami na twarzach, pełni wrażeń i zakupionych upominków dla siebie i bliskich wróciliśmy o północy do naszego niemniej świątecznego miasta.

Tekst: Lidia Szarek
Zdjęcia: Damian Wydra