ZSGiH NA XX FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

30 maja 2019r nasza Szkoła w ramach współpracy z  Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, dołączyła do XX jubileuszowego Festiwalu Nauki i Sztuki .

Zachowując główny cel Festiwalu – popularyzację osiągnięć naukowych oraz rozwijanie zainteresowania nauką i sztuką – przygotowaliśmy pokazy :

Pokaz sztuki kulinarnej – LODY ŚMIETANKOWO-KOKOSOWE/ZIEMIA JADALNA/COULIS Z OWOCÓW LEŚNYCH/ CIEKŁY AZOT. Na naszym stoisku można było nie tylko zobaczyć ich produkcję ale też zdegustować lody ,wszyscy byli zachwyceni dobranymi smakami.

Pokaz PARZENIA KAWY METODAMI ALTERNATYWNYMI – przedstawiliśmy:

SYFON DO KAWY- przez wielu specjalistów uważany za najlepszy sposób przygotowania kawy, jego budowa powoduje, że parzenie jest niezwykle zjawiskowe. Napar uzyskany ta metodą jest klarowny i o pełnym smaku.

AEROPRESS- jedno z najmłodszych urządzeń do parzenia kawy, użycie kawy o różnej grubości mielenia daje możliwość zaparzenia bardzo intensywnego napoju, zbliżonego do espresso, jak i delikatnego podobnego do kawy przelewowej.

IRISH COFFEE – to najbardziej znana kawa z alkoholem. Historia mówi, że po raz pierwszy napój ten był przygotowany w irlandzkim porcie lotniczym Foyness(obecnie Shannon) dla lotników, którzy przemierzali Atlantyk. Podawana jest szklankach lub kieliszkach na stopce, które w związku z tym, ze whisky powinna być ogrzana muszą być wykonane z żaroodpornego szkła.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się kawa COLD BREW COFFEE –  jest to kawa macerowana na zimno o unikalnych właściwościach : dużej zawartości kofeiny i  mniejszej odczuwalnej kwasowości. Proces maceracji wspomaga nieśpieszne wyciągnięcie z kawy delikatniejszych, a zarazem bardziej rozwiniętych smaków. Cold brew coffee jest idealna gdy potrzebujemy kawowego orzeźwienia, oddechu od słodkich napojów, zdrowego pobudzenia dużym zastrzykiem kofeiny.

SZTUKA NAKRYWANIA STOŁU – pod takim tytułem, nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali pięknie nakryty stół , z odpowiednio dobrana bielizną stołową, zastawą , szkłem i dekoracjami.

Nauczyciele: Małgorzata Kłopotowska, Małgorzta Konstanty

Uczniowie : A. Borodziuk, M. Małecka, M. Markiefka, K. Kukiełka, M.Chrapkowicz, M. Chrapkowicz, K. Sproski, M. Lubański.